تاریخ و حضرت رقیه(علیهاالسلام)

رقیه دختر امام حسین(علیه السلام) و مادرش مطابق بعضی از نقل‌ها ام اسحاق بوده‌است.او دختر سه سالهٔ امام حسین(علیه السلام) بود که پس از واقعه عاشورا که خانواده امام را به اسارت گرفتند او نیز توسط لشکر یزید ملعون  به اسارت گرفته شد و آن‌ها را به مرکز خلافت یزید که شهر شام بود بردند.
 در کتاب وقایع الشهور و الایام آمده‌است که حضرت رقیه(علیهاالسلام) در روز ۵ صفر سال ۶۱ هجری قمری به شهادت رسید. مرقد وی در شهر دمشق امروزه پذیرای بسیاری از شیعیان جهان است.

وجه تسمیه حضرت رقیه (سلام الله علیها)
رقیه از «رقی» به معنی بالا رفتن و ترقی گرفته شده است. گویا این اسم لقب حضرت بوده و نام اصلی ایشان فاطمه بوده است؛ در واقع، بعضی از فرزندان امام حسین (علیه السلام) دو اسم داشته‏‌اند و امکان تشابه اسمی نیز در بین فرزندان آن حضرت وجود دارد.
گذشته از این، در تاریخ نیز دلایلی بر اثبات این مدعا وجود دارد؛ چنانچه در کتاب تاریخ آمده است: «در میان کودکان امام حسین (علیه السلام) دختر کوچکی به نام فاطمه بود و چون  حضرت مادر بزرگوارشان را بسیار دوست می‏داشتند، هر فرزند دختری که خدا به ایشان می‏داد، نامش را فاطمه می‏گذاشت. همان گونه که هرچه پسر داشتند، به احترام پدرشان امام علی (علیه السلام) وی را علی می‏نامید». 
گفتنی است سیره دیگر امامان نیز در ناگذاری فرزندانشان چنین بوده است.

بررسی برخی شبهات
عدم ذکر نام «رقیه» در برخی منابع تاریخی نمی تواند دلیل بر عدم وجود این شخصیت باشد؛ چرا که وجود نام‌های اشتهاری(کنیه و لقب) در کنار نام اصلی افراد از رسومات رایج عرب است و همان گونه که عده‌ای معتقدند، حضرت رقیه(علیهاالسلام) همان فاطمه صغری است که نامش در بسیاری از تواریخ ذکر شده است.
اما اصل وجود دختری چهار ساله برای امام حسین (علیه السلام) در منابع شیعی آمده است، در کتاب کامل بهایی نوشته علاءالدین طبری (قرن ششم هجری) قصه دختری چهار ساله که در ماجرای اسارت در خرابه شام در کنار سر بریده پدر به شهادت رسیده، آمده است،همچنین سید بن طاووس در کتاب «لهوف» خود می‌نویسد: «شب عاشورا که حضرت سیدالشهداء (علیه ‏السلام) اشعاری در بی‌وفایی دنیا می‏خواند،حضرت زینب (سلام الله علیها) سخنان ایشان را شنید و گریست. امام (علیه‏ السلام) او را به صبر دعوت کرد و فرمود: «خواهرم ام کلثوم و تو ای زینب! تو ای رقیه و فاطمه و رباب! سخنم را در نظر دارید  و...
_مرحوم شیخ علی فلسفی در کتاب "حضرت رقیه (علیهاالسلام)" می نویسد  بنده اسم دختر امام حسین علیه السلام   "رقیه"    را 20 مرتبه در کتب مختلف  دیده ام.
_در کتاب معالی السبطین آمده"کانت للحسین(ع) بنت صغیره ....تسمی رقیه و کان لها ثلاث سنین».
تعبیر« تسمی رقیه» نشان دهنده این مطلب است که «رقیه» نام اصلی ایشان نبوده بلکه به این اسم معروف بوده است.

_ابن ابی مخنف نیز در مقتل الحسین درباره وداع حسین بن علی(علیه السلام) می‌نویسد: «ثم نادی یا ام کلثوم و یا زینب و یا سکینه و یا رقیه و یا عاتکه و یا صفیه...».
-همچنین سید بن طاووس می‏نویسد: «شب عاشورا که حضرت سیدالشهداء (علیه‏السلام) اشعاری در بی وفایی دنیا می‏خواند، حضرت زینب (علیهاالسلام) سخنان ایشان را شنید و گریست.
امام (علیه‏السلام) او را به صبر دعوت کرد و فرمود: «خواهرم، ام کلثوم و تو ای زینب! تو ای رقیه و فاطمه و رباب! ...
 بنابر نقل ایشان، نام حضرت رقیه (علیهاالسلام) بارها بر زبان امام حسین (علیه‏السلام) جاری شده است.
_طریحی در کتاب منتخب سن حضرت رقیه (علیهاالسلام) را سه سال بیان نموده است.
_پس از او، فاضل دربندی (وفات: 1286 ه.ق) که آثاری هم چون اسرار الشهادة و خزائن دارد، مطالبی را از منتخب طریحی نقل کرده است.
_بعدها سید محمد علی شاه عبدالعظیمی (وفات: 1334 ه .ق) در کتاب شریف الایقاد، مطالبی را از آن کتاب بیان کرده است. البته دیدگاه اول که از علامه حایری (وفات 1384 ه .ق) نقل شد از کتاب معالی السبطین از کتاب منتخب طریحی بهره برده است.
-در کتاب احقاق الحق نیز آمده است:« ثم نادی یا ام کلثوم یا سکینه یا رقیه یا عاتکه یا زینب یا اهل بیتی علیکن منی السلام...»
/ 2 نظر / 8 بازدید

سلام دوست عزیز از مطالب سینمایی وبلاگم استفاده کنید. فروش و تحلیل فیلم های هنری و برندگان جشنواره های بین المللی www.mashhadfilm2.persianblog.ir لیست کامل فیلم ها را در یک فایل اکسل دانلود کنید. تبادل لینک؟؟؟

فرهاد

با سلام پس از باداشت موقت مدیر شبکه جهانی امام حسین علیه السلام در ماه محرم و در ادامه فشارهای داخلی و خارجی بر بیت آیه الله العظمی شیرازی، وکیل مرجعیت در آذربایجان ربوده و دوسایت اینترنتی وابسته به ایشان فیلتر شد... و الی الله المشتکی با آرزوی توفیق و به امید ظهور حق مدیر وبلاگ اختصاصی آیه الله العظمی شیرازی