10 ربیع الثانی سالروز شهادت کریمه اهلبیت

ایشان از اوان کودکی پس از زندانی شدن و شهادت پدر ، تحت مراقبت و تربیت برادر بزرگوارش حضرت على بن موسى الرضا (ع) قرارگرفت. یک سال بعد از هجرت امام رضا(ع) به مرو ، حضرت معصومه (س) به شوق دیدار برادر و ادای  پیام ولایت به همراه عده اى از برادران و برادرزادگان به طرف خراسان حرکت کرد و در هر شهر و محلى مورد استقبال مردم واقع مى شد. ایشان در این سفر  مخالفت خود و اهل بیت (ع) را با حکومت حیله گر بنى عباس اظهار مى کرد. 
بدین جهت تا کاروان حضرت به شهر ساوه رسید عده اى از مخالفان اهل بیت که از پشتیبانى مأموران حکومت برخوردار بودند، راه  را بر ایشان بستند  و با همراهان حضرت وارد جنگ شدند. در نتیجه این نبرد تقریباً همه مردان کاروان به شهادت رسیدند، حتى بنابر نقلى حضرت معصومه (س) را نیز مسموم کردند. پس از آن حضرت فاطمه معصومه (س)بیمار شدند و چون دیگر امکان ادامه راه به طرف خراسان نبود قصد شهر قم را نمود. ایشان چندین روز  در این شهر زندگى کرد و در این مدت مشغول عبادت و راز و نیاز با پروردگار متعال بود. محل عبادت آن حضرت در مدرسه ستیه به نام « بیت النور» هم اکنون محل زیارت ارادتمندان آن حضرت است.
 آن حضرت 13 روز پس از رسیدن به قم ، با دلی شکسته و غصه دار از داغ پدر و فراق برادر ، به شهادت رسیدند . درعزای آن حضرت شهر قم را عزا و ماتم فرا گرفت . بدن آن حضرت را غسل داده و کفن کردند ، و بطرف باغ موسی بن خزرج مکان فعلی حرم مطهر آوردند . دو سوار نقابدار بیرون شهر آمدند و بر بدن آن حضرت نماز خواندند . آنگاه داخل سرداب شده و بدن مطهر را دفن کردند و رفتند ، و کسی آنان را نشناخت .
بنا به گفته بعضی از علما به نظر مى رسد که آن دو بزرگوار، دو حجت پروردگار: حضرت رضا (ع) و امام جواد (ع) باشند چرا که معمولاً مراسم دفن بزرگان دین با حضور اولیا الهی انجام شده است.
 موسی بن خزرج آن باغ را وقف حضرت معصومه ( س ) نمود ، و از بوریا و حصیر سقفی بر روی قبر مطهر آن حضرت قرار دادند . این بنا بود تا آنکه زینب دختر امام جواد (ع) قبه ای بر روی آن قرار دادند . سپس جماعتی از دختران ائمه (ع) در آن مکان دفن شدند.
هنگامی که ام محمد دختر موسی بن محمد بن علی الرضا (ع) فوت کرد در کنار آن حضرت دفن شد . روی این دو قبر یک گنبد دیگر بنا نهادند ، به گونه ای که دو گنبد چسبیده بهم بر روی قبر حضرت فاطمه معصومه (س) و ام محمد و میمونه بوده است .
بجز دختران حضرات معصومین (ع) ، دو کنیز هم دفن شده اند که در هنگام مرمت کف حرم مطهر در زمان ناصرالدین شاه ، روزنه ای به سردابی پیدا می شود و چند زن صالحه ، وارد سرداب می شوند . پیکر پاک میمونه و دو تن از کنیزان را پس از هزار سال تازه مشاهده می کنند . این سرداب جنب سرداب حضرت فاطمه معصومه (س) قرار دارد .(1)
امام صادق (علیه السلام می فرماید :« قم کوفه صغیر است ، و بهشت دارای هشت در است که سه در آن از قم است . در آن شهر زنی از اولاد من رحلت می کند که اسمش فاطمه است ، و او دختر موسی بن جعفر (ع) است که به شفاعت او تمامی شیعیانم داخل بهشت می شوند ».(2)
1  بحارالانوار :ج60
2-بحارالانوار :ج95
 احادیثی پیرامون حضرت معصومه سلام الله علیها
 
 قال الصادق علیه السلام 
ان للّه حرماً و هو مکه ألا انَّ لرسول اللّه حرماً و هو المدینة ألا وان لامیرالمؤمنین علیه السلام حرماً و هو الکوفه الا و انَّ قم الکوفة الضغیرة ألا ان للجنة ثمانیه ابواب ثلاثه منها الى قم تقبض فیها اموأة من ولدى اسمها فاطمه بنت موسى علیهاالسلام و تدخل بشفاعتها شیعتى الجنة با جمعهم 

خداوند حرمى دارد که مکه است پیامبر حرمى دارد و آن مدینه است و حضرت على (ع) حرمى دارد و آن کوفه است و قم کوفه کوچک است که از 8 درب بهشت سه درب آن به قم باز مى شود - زنى از فرزندان من در قم از دنیا مى رود که اسمش فاطمه دختر موسى (ع) است و به شفاعت او همه شیعیان من وارد بهشت مى شوند. 


عن سعد عن الرضا(علیه السلام) قال: 
یا سعد من زارها فله الجنة 
ثواب الأعمال و عیون اخبار الرضا(علیهدالسلام): عن سعد بن سعد قال: سالت اباالحسن الرضا(ع) عن فاطمه بنت موسى بن جعفر (ع) فقال: 
من زارها فله الجنة 
امام رضا (ع) فرمود- کسى که حضرت فاطمه معصومه را زیارت کند پاداش او بهشت است . 

کامل الزیارات:عن ابن الرضا علیهماالسلام قال: 
من زار قبر عمتى بقم فله الجنة »» ««
امام جواد علیه السلام کسى که عمه ام را در قم زیارت کند پاداش او بهشت است 

امام صادق  علیه السلام:
من زارها عارفاً بحقّها فله الجنة (بحار ج ۴٨ صفحه ٣٠٧) 
امام صادق (ع) کسى که آن حضرت را زیارت کند در حالى که آگاه و متوجه شأن و منزلت او باشد بهشت پاداش اوست . 

امام صادق علیه السلام: الا انَّ حرمى و حرم ولدى بعدى قم»   
آگاه باشید که حرم من و حرم فرزندانم بعد از من قم است 

جایگاه حضرت معصومه سلام الله علیها
 
لقب «معصومه» را امام رضا(ع) به خواهر خود عطا فرمود:آن حضرت در روایتى فرمود: 
«مَنْ زَارَ الْمَعصُومَةَ بِقُمْ کَمَنْ زَارَنى.» (ناسخ التواریخ، ج ٣، ص ۶٨، به نقل از کریمه اهل بیت، ص ٣٢) 

«هرکس معصومه را در قم زیارت کند،مانند کسى است که مرا زیارت کرده است 
این لقب، که از سوى امام معصوم به این بانوى بزرگوار داده شده، گویاى جایگاه والاى ایشان است.

امام رضا(ع) در روایتى دیگر مى فرماید: 
هرکس نتواند به زیارت من بیاید، برادرم را در رى یا خواهرم را در «قم» زیارت کند که ثواب زیارت مرا در مى یابد.
زبدة التصانیف، ج ۶، ص ١۵٩، به نقل از کریمه اهل بیت، ص 3
/ 0 نظر / 7 بازدید